W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w listopadzie 2017 r. można było oglądać Kodeks Boturini – odtworzony w najdrobniejszych szczegółach zapis pochodzenia Azteków.
Zrekonstruowany dokument ma 5 metrów długości, 20 cm szerokości i jest tradycyjnie złożony w harmonijkę. W czarnym i czerwonym kolorze przedstawiono tu daty, liczby i symboliczne rysunki opowiadające o wędrówce ludu Mexico, o walkach, klęskach czy niewoli. Dokumenty tego typu Aztekowie nazywali kodeksami. Nazwa „Boturini” pochodzi od jego pierwszego właściciela – włoskiego arystokraty Lorenzo Boturini Benaduci.
Kodeks jest spisany na papierze amate wykonanym z pasków kory przez artystów z indiańskiej miejscowości Pahuatlan. W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oprócz kodeksu w szklanej gablocie można zobaczyć liczne plansze, które objaśniają jego powstanie, znaczenie wielu znaków i rysunków. Przybliżają historię narodu, który dotarł do wyspy Aztlan i założył tam swoją stolicę Tenochtitlan, czyli dzisiejsze miasto Meksyk.
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 9 XI 2017 z udziałem między innymi władz Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Studiów Iberoamerykańskich oraz pana ambasadora Meksyku w Polsce. Wśród publiczności były także członkinie PSPI.
W związku z wystawą odbył się wykład na temat kodeksu, a więcej informacji:
https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/361608/warszawa-kodeks-boturini-indianska-ksiega-o-pochodzeniu-aztekow
Zdjęcia: J.P.