Wydarzenia i działania od roku 1990

HISTORIA PSPI 2016

Styczeń 2016 – Opowiadanie bajki Navaho w Domu Kultury na Starym Mieście w Warszawie. PSPI zaproszono do udziału w VI edycji projektu “Bajki Międzykulturowe”  Na spotkaniu z indianistkami z PSPI warszawscy pierwszoklasiści wysłuchali bajki Navaho o sześciu światach, poznali niektórych wodzów oraz zwyczaje i piosenki indiańskie. Rezultatem spotkania były też rysunki dzieci dotyczące wysłuchanej bajki oraz umieszczenie jej w książce, która została wydana przez organizatorów projektu “Bajki Międzykulturowe”.

 

 

 

 

(Fotografie dzięki uprzejmości organizatorów.)

……………………………………………………………………………………….

Czerwiec 2016 – Zajęcia w świetlicy „Chaberek” w Warszawie. PSPI zaproszono do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych z dziećmi świetlicy środowiskowej „Chaberek” w Warszawie. Dzieci miały warsztaty rękodzieła indiańskiego, poznały niektóre elementy historii i współczesności Indian, uczestniczyły w zabawie terenowej oraz tańczyły i śpiewały piosenki indiańskie.

Na zdjęciach – robienie łapaczy snu i tradycyjny taniec z ziemniakiem.

      

………………….

Czerwiec 2016 – Festyn z okazji Dnia Dziecka na Ochocie. Na zaproszenie wydziału d.s. profilaktyki dzielnicy Ochota w Warszawie indianiści uczestniczyli w imprezie plenerowej z okazji Dnia dziecka. Oprócz pokazowego tipi, opowieści o życiu Indian, spotkania z pisarzem i ulotek PSPI, atrakcją były warsztaty rękodzieła indiańskiego dla najmłodszych i dla dorosłych.

……………..

25 lipca 2016 roku – Zebranie członków PSPI  w Uniejowie. Porządek obrad  Zgromadzenia: * Otwarcie obrad, wybór Przewodniczącego zebrania i Komisji Skrutacyjnej; * Sprawozdanie władz z działalności * Udzielenie absolutorium ustępującym władzom * Wybór nowych władz Stowarzyszenia * wolne wnioski

Obrady PSPI 2016

………………………………………………………

List otwarty przewodniczącego PSPI do członków Stowarzyszenia

Nowy prezes PSPI wysłał list do wszystkich członków naszego Stowarzyszenia.

 

 ………………………………………………..

23 IX – 23 XI 2016 Bydgoszcz – Wystawa  Droga ku nieznanemu… Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki  Organizator wystawy to między innymi indianista, prezes PSPI – Adam Piekarski. Wystawa miała miejsce w Bydgoszczy w Spichrzach nad Brdą – ul. Grodzka 7-11.

Wyprawa Meriwethera Lewisa i Williama Clarka była pierwszą udaną próbą dotarcia badaczy do Pacyfiku, przez nieznane wówczas białym kolonistom tereny indiańskie.

Żródło: http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,222,0,0,Droga-ku-nieznanemu-Sladami-wyprawy-Lewisa-i-Clarka-na-Zachod-Ameryki

 

…………………………………………..

Sierpień 2016  – Poparcie PSPI dla protestów Indian w Stanach Zjednoczonych   Zarząd PSPI wystosował pismo popierające Indian kilku stanów amerykańskich, którzy protestują przeciwko budowie rurociągu w pobliżu ich terenów traktatowych. Oto treść pisma przetłumaczona na język polski i skan listu wysłanego w języku angielskim:

Standing Rock Sioux Tribe                                    Polska, Sierpień 2016

Przewodniczący Dave Archambault

     W imieniu członków Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian wyrażamy nasze poparcie dla działań plemienia Standing Rock  Sioux, które sprzeciwia się budowie rurociągu w Północnej Dakocie.

     Wierzymy, że rurociąg może zagrażać naturalnemu środowisku i mocno oddziaływać na plemienną społeczność oraz żyjące tam wszystkie stworzenia. Sprawa ta powinna wzbudzać niepokój całego świata oraz wszystkich ludzi nazywających siebie „zielonymi”, którzy powinni łączyć się w tych zmaganiach.

    Polski naród doskonale rozumie związek z Matką Ziemią: w naszym kraju żyją jeszcze dzikie zwierzęta, takie jak wilki, niedźwiedzie czy żubry oraz rosną piękne lasy. Mamy obowiązek chronić je oraz troszczyć się o nie i to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń.

   Co więcej, dla nas – członków Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian sprawy Tubylczych Amerykanów mają szczególne znaczenie.

   Celem działania naszego Stowarzyszenia jest nie tylko promocja tubylczych kultur, ale również silne wsparcie Waszych spraw. Będziemy robić co w naszej mocy, by uświadamiać Polaków o całej sprawie oraz organizować w Polsce różne formy kampanii informacyjnej.

Pozostajecie w naszych myślach i modlitwach. Ochrona świętych miejsc jest ważna dla wszystkich narodów, bowiem wszyscy jesteśmy dziećmi Uŋči Makĥá (Matki Ziemi).

Z poważaniem – Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian.

petycja-pspi

………………………

1 XII 2016 – Bydgoskie warsztaty łapaczy snu – Jak co miesiąc prezes PSPI Adam Piekarski zorganizował w Klubie Modraczek spotkanie na temat Indian. Przy ulicy Ogrody 15 w Bydgoszczy odbyły się warsztaty robienia łapaczy snu oraz pogadanka na temat ich pochodzenia, znaczenia, magii itp. Jak zwykle był też konkurs z nagrodami.

(Zdjęcia dzięki uprzejmości A. Piekarskiego, źródło: walker.org.pl)

………………………………

9 grudnia 2016 –  Radiowa „Trójka” o Indianach z indianistami. W Polskim Radiu w programie trzecim nadano audycję poświęconą życiu Indian w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wiele informacji dotyczyło protestu przeciwko rurociągowi przy Standing Rock i respektowaniu traktatów z XIX wieku. W audycji uczestniczyło aż trzech indianistów, którzy przybliżyli słuchaczom współczesne problemy Indian.

http://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/1701710,Kim-sa-wspolczesni-Indianie-polnocnoamerykanscy

……………………………………………………………

……………………………………….

Historia PSPI rok 2015

Luty 2015 r. Tancerze z Lubawki w telewizyjnym programie dla dzieci Telewizja ABC poprosiła PSPI o kontakt do dzieci, które mogłyby zaprezentować kulturę indiańską. Skutkiem tych działań był przyjazd dzieci z Lubawki pod opieką Krzysztofa Jawora  i udział w nagraniu programu „Mali Światowcy” w lutym 2015.

……………………………………………………………

Luty 2015 r – Finał Międzyszkolnego Konkursu wiedzy o Indianach  w Piasecznie.

Konkurs wiedzy o Indianach Stanów Zjednoczonych organizowany został przez Zespół Szkół nr 1 w Piasecznie. Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian objęło honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem. W pierwszym etapie, jesienią, uczestnicy musieli opracować jeden z podanych przez PSPI tematów. Finaliści konkursu omawiali opracowane zagadnienia w języku angielskim, często mając przygotowany materiał graficzny. Jednym z jurorów był znany indianista, podróżnik i autor wielu książek historycznych – Jarosław Wojtczak. Na zakończenie konkursu odbyły się dwa przedstawienia – Historia Święta Dziękczynienia oraz Aresztowanie Wodza Józefa.

Komisja ocenia prezentacje konkursowe

Inscenizacja powstania Święta Dziękczynienia.

Inicjatorka i organizatorka konkursu – pani Anna Kielan

Książkowe nagrody podpisuje autor – Jarosław Wojtczak

…………………………..

Wakacyjne warsztaty indiańskie

W lipcu 2015 reprezentanci PSPI uczestniczyli przez tydzień w indiańskich zajęciach dla dzieci  w warszawskim Klubie Mam oraz w festynie międzykulturowym S.P. nr 23 w Warszawie.

……………………………………………………………………………………………………..

PSPI zaproszono do „Lata z Radiem”

W poniedziałek 20 lipca 2015. Polskie Radio zaprosiło PSPI do udziału w audycji na żywo w programie „Lato z Radiem”. Jola i Jarek z Warszawy opowiadali o działaniach naszego Ruchu i Stowarzyszenia, a Darek  zdał bezpośrednią relację z odbywającego się wtedy zlotu w Pólku koło Białegostoku.

Zlot grup rekonstrukcyjnych

W lipcu 2015 jak co roku PSPI zostało zaproszone na zlot „Wojna i Pokój – Odyseja Historyczna” organizowany  w Kutnie.  Było tam ponad 500 rekonstruktorów prezentujących życie i militaria od średniowiecza do XXI wieku, na 4 kontynentach, a indiańska diorama stworzona przez 7 indianistów składała się z trzech tipi.

Zlot Grup Rekonstrukcyjnych „Wojna i Pokój” w Kutnie – 2015

……………………………………………………………………………………

Festyn rekonstrukcyjny Wikingów

We wrześniu 2015 r. PSPI zaproszone na festyn Wikingów w Kikóle. Obecność rekonstruktorów indiańskich symbolizowała kontakty Wikingów z Indianami na początku 2 tysiąclecia n.e. Wśród wojów, kmieci, księżnych, garncarek i kowali indianiści wyróżniali się strojem z epoki, czyli bez elementów metalowych, szklanych i tkanych, wzorowanym na filmie „Tropiciel”.

………………………………………………………………………………………………..

Warsztaty indiańskie

W listopadzie 2015 na Lubelszczyźnie Tomasz Szpyra zorganizował warsztaty indiańskie pod patronatem PSPI  z okazji Święta Dziękczynienia.

ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA plakat

………………………………………………………….

Historia PSPI rok 2014

 maj 2014 – Petycja przeciwko wykorzystaniu wizerunku Inuitów w kampanii piwnej. Kampanię rozpoczęła indianistka, antropolożka dr Ewa Nowicka. Fragmenty: „Zwracamy się (…) z prośbą o ocenę i wycofanie z emisji telewizyjnej reklamy produktu Kampanii Piwowarskiej, (..) której głównym elementem jest spot reklamowy (…) Bohaterem spotu jest lud rdzenny – Inuici, dawniej zwani Eskimosami.(..) Jesteśmy zbulwersowani sposobem wykorzystywania w spocie obrazu białych podróżników-kolonizatorów, upowszechniających konsumpcję alkoholu wśród ludów rdzennych. Pojawienie się w wiosce Inuitów, czy jakiegokolwiek innego ludu rdzennego Północy, białego podróżnika (…) promującego picie alkoholu, w tym kontekście nawiązuje do jednego z najbardziej wstydliwych epizodów rozwoju zachodniej cywilizacji. Scena końcowa spotu, w której Inuit dziękuje białemu za upowszechnienie konsumpcji piwa w swojej osadzie, ma w sobie przerażającą wymowę. Przedstawiony w niej Inuit dziękuję bowiem za choroby, degenerację i śmierć, jaką przyniósł ze sobą alkohol.”

…………………………………………………………………………………….

31 VIII 2014 Wielokulturowe Street Party w Warszawie było tym razem z udziałem liczniejszej grupy indianistów.

Warsztaty tkania koralikami podczas Street Party 2014 w Warszawie

…………………………………

21 XI 2014 roku Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian objął patronat honorowy nad Międzyszkolnym Konkursem Wiedzy o Stanach Zjednoczonych organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Piasecznie pod Warszawą w roku szkolnym 2014/2015, którego tematem wiodącym są tubylczy Amerykanie. Wstępny etap konkursu zaczyna się w 2014 roku, a finał wiosną 2015.

Historia rok 2013

luty 2013 – Zimowe spotkanie w 40 rocznicę okupacji Wounded Knee 1973; Dwudniowe spotkanie zorganizowane przez Jacka Piętkę i Dariusza Bluewind’a Kachlaka, poświęcone wydarzeniom WK 1973 w  40 rocznicę, prezentacja multimedialna oraz film „Thunderheart” i „Lakota Woman” poruszających problemy Ruchu Indian.

……………………………………………

19-20 października 2013 – Festiwal Podróżniczy – PODRÓŻOWISKO odbył się  w Warszawie, w Bemowskim Centrum Kultury. Festiwal jest kontynuacją i rozwinięciem cyklu imprez pod nazwą „Spotkania z pasją” i zaproszono tam kilka osób z PSPI.

………………………………………………………….

26 i 27 X 2013 r.Targi Latino, na które zaproszono PSPI odbyły się  w warszawskim centrum Blue Citi. Było tam wiele stoisk z artykułami z Ameryki Południowej i Środkowej. Jednym z wystawców był znany indianistom Amancio Chiara ze swoimi pięknymi obrazami. Odbyło się też kilka spotkań, między innymi z indianistą Jarosławem Wojtczakiem na temat jego książki „Powstanie Tupaka Amaru”.

Amancio Chiara na Targach Latino w X 2013.

 

PSPI na Targach Latino X 2013

Historia PSPI rok 2012

– Luty 2012 – uzyskanie numeru REGON w Urzędzie Statystycznym
– Kwiecień 2012 – Zebranie Zarządu PSPI podczas pow-wow w Uniejowie. Uchwalono m.in. Regulamin Certyfikatu Jakości PSPI dla wiosek indiańskich i innych przedsięwzięć oraz Walne sprawozdawczo-wyborcze Zebranie członków PSPI na 22 lipca 2012 roku podczas zlotu PRPI w Koszalinie.

…………………………….
– Maj 2012 – uzyskanie numeru konta bankowego w BPH w Warszawie
– Czerwiec 2012 nawiązanie współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy
– Lipiec 2012:
* uzyskanie numeru NIP
* nadanie Certyfikatu Jakości PSPI dla pięciu przedsięwzięć, w tym 3 wiosek indiańskim
* wybory nowych władz podczas Walnego Zgromadzenia na XXXVI Zlocie PRPI

………………………………….
-Wrzesień 2012 – Udział w festynie Warszawa Wielu Kultur „Street Party”; przeprowadzona została akcja informacyjna i warsztaty rękodzieła indiańskiego.

Street Party w Warszawie – przy stoisku wnuczka Stanisława Supłatowicza

 

Pokaz tkactwa Navaho – Street Party w Warszawie 2011

Październik 2012 – Z okazji 520 rocznicy dopłynięcia Kolumba do Ameryki na Placu Zamkowym w Warszawie rozdano przy współpracy z drużyną lacrosse „GROM” około 1000 ulotek informacyjnych oraz odbyła się wieczornica.
Listopad 2012 –  Koncert piosenkarki z narodu Oneida – Joanne Shenandoah, zdobywczyni m.in. nagrody Grammy; występ odbył się w Bydgoszczy dzięki staraniom wiceprzewodniczącego PSPI Adama Piekarskiego

Joanne Shenandoah w Bydgoszczy

 

Joanne Shenandoah i polscy indianiści

*Zebranie Zarządu podczas pow-wow w Pszczynie
Grudzień 2012 – Uroczystości związane z 30 rocznicą śmierci jednej z założycielek Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian – Stefanii Antoniewicz

Historia PSPI i PRPI rok 2011

– 04 lutego 2011 – uzyskanie numeru KRS w Sądzie Rejestrowym w Warszawie – nr 0000376811
– 03 marca-14 maja 2011 -w w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie była bogata wystawa poświęcona Mapuchom, a 14 maja 2011 w PME zorganizowano Noc Muzeów poświęconą Indianom Mapuchom z Argentyny i Chile. Dzięki kontaktom PSPI wystąpił tam specjalista od Mapuchów – Staszek Mozoła. Podczas Nocy Muzeów wykorzystano także niektóre numery jego pisma poświęconego temu ludowi.

Wystawa o Mapuchach w PME w Warszawie

30 kwietnia 2011 – zebranie Zarządu PSPI podczas pow-wow w Uniejowie
– 15 lipca 2011 Wywiad w radiu „Wnet” na temat działalności polskich przyjaciół Indian
– 17 lipca 2011 Audycja „Radia Dla Ciebie” na temat wizyty indiańskich babć w Polsce oraz działalności indianistów z udziałem J. Giers oraz pisarza historycznego Jarosława Wojtczaka.
– 18 lipca 2011 Spotkanie z indiańskimi babciami okrążającymi świat, które przez cały lipiec przebywały w Polsce.

Babcia Susan z Wyspy Żółwia – Warszawa 2011

– 23-31 lipca 2011 XXXV Zlot Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian – Prosperowo k/Bydgoszczy. W czasie zlotu odbyło się zwykłe zebranie obecnych członków PSPI, zebranie zarządu, spotkanie kobiet w sprawie kręgu indiańskich babć. Chęć działania w takim kręgi i kontaktowania się z organizacją non-profit Grandmothers Circle the Earth zgłosiło 7 osób.
28 sierpnia 2011 Street Party
Na zaproszenie organizatorów piątej edycji „Wielokulturowego Warszawskiego Street Party” uczestniczyło w nim także Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian. Nasze tipi postawione przy Krakowskim Przedmieściu było jednym z około 60 stoisk prezentujących różne kraje, ambasady, narody i ideologie. Jako PSPI i PRPI prezentowaliśmy małą galerię rękodzieła i strojów indiańskich, rozdawaliśmy ulotki i sprzedawaliśmy pamiątki. Wielką atrakcją był warsztat tkacki z kocem wg wzoru Navaho tkanym przez Małgosię „Cichą Wodę”. Można było także zobaczyć pracę na krosnach przy tworzeniu ozdób z koralików. Impreza była okazją do rozmów ze zwiedzającymi, którzy byli w kraju Indian, mieli indiańskie zainteresowania lub pochodzenie albo zaciekawiła ich nasza pasja. Udzieliliśmy wywiadów kilku rozgłośniom radiowym.

Pokaz tkactwa Navaho – Street Party w Warszawie 2011

Historia rok 2010

W 2010 roku z inicjatywy Darka „Bluewinda” Kachlaka rozpoczęto uzupełnianie formalności dotyczących rejestracji Stowarzyszenia, wybrano nowy zarząd i skorygowano statut.

Grudzień 2010r. – Zespół Indigenous  w klubie „Progresja” w Warszawie. Zespół ten rozpoczął działalność pod koniec lat 90-tych. Założony został przez  pochodzące z plemienia Nakota rodzeństwo Mato, Pte, Wanbdi Nanji oraz ich kuzyna Horse.

Indigenous w Warszawie w 2010.

Historia PSPI 2000 – 2009

2001 – Wizyta działacza Indian Lakota Jamesa Robideau w Warszawie

2001 – 2010 Współpraca z kwartalnikiem „Tawacin”

2006 – 2010: Coroczne uczestnictwo w festynie Dnia Ziemi w Warszawie

Marzec 2006 r. – Sesja popularno-naukowa w 130 rocznicę bitwy nad Little Big Horn  zorganizowana w Warszawie pod nazwą „Od zbrojnego oporu po współpracę z ONZ – Indianie w walce o swoje prawa”.
Odbyła się ona w 130 rocznicę bitwy, w której zgrupowani wojownicy indiańscy pokonali kawalerię Stanów Zjednoczonych. Owocem sesji jest książka „Pióropusze i krawaty: Od zbrojnego oporu po współpracę z ONZ – Indianie w walce o swoje prawa” nakładem wydawnictwa TIPI.

26.04.2008r. Sesja popularno-naukowa w Warszawie w Państwowym Muzeum Etnograficznym poświęcona tożsamości narodowej Indian.
Sesji towarzyszyły warsztaty rękodzieła indiańskiego, tym razem robiono łapacze snu.
Gościem szczególnym był Pan James Wolf, Attache Kulturalny Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Prof.Ewa Nowicka-Rusek -wykład podczas sesji w 2008 r.

 

Warsztaty robienia łapaczy snu – sesja w 2008 r.

2009 r:  W  X 2009 Sesja popularno-naukowa w Bydgoszczy „Szlakiem Złamanych Traktatów”.

Gościem specjalnym był pan Michael Pace z plemienia Delaware (Stany Zjednoczone).

24 VII – 02 VIII 2009 Uniejów – XXXIII Zlot Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian i instalacja poświęcona historii PSPI

02 V 2009 petycja „Indianie Haida w potrzebie!”

15 V 2009   Wieczór autorski „ŚWIATY NA UBOCZU – rezerwaty Indian i wioska na Podlasiu – spotkanie na temat książki >>Nowa Wola po prostu<< Bartosza Hlebowicza”. To spotkanie odbyło się na terenie Państwowego Muzeum Etnograficznego  Warszawie.

– 12 października 2011 – Audycja w EtnoRadio z okazji Dnia Tubylczych Amerykanów prowadzona przez Darka „Bluewinda” Kachlaka.
– 05 listopada 2011 Zebranie zarządu PSPI podczas pow-wow w Pszczynie
– 10-11 grudnia 2011 – Maraton Pisania Listów Amnesty International – apel o przeprowadzenie sprawiedliwego procesu sądowego w sprawie dwóch Indianek z Meksyku: Inés Fernández Ortega i Valentina Rosendo Cantú .
– 19 grudnia 2011 Zatwierdzenie przez Sąd Rejestrowy w Warszawie  nowego adresu PSPI.

– 13 października 2011 wieczór poetycki „Szept na wietrze” w klubie „Modraczek” w Bydgoszczy – org. Adam Piekarski
– 28-29 października 2011 – „Być Indianinem, to…” – konferencja międzynarodowa poświęcona Indianom obu Ameryk przygotowana przez członka PSPI Adama Piekarskiego z Bydgoszczy.
– 24 listopada 2011 Warsztaty i prelekcja dla uczniów Szkoły Kanadyjskiej w Warszawie z okazji Święta Dziękczynienia.

Historia PSPI 1992-1999

1990 – rejestracja w sądzie w Białymstoku
1990 – organizacja Świętego Biegu z Londynu do Moskwy

1992 – uczestnictwo przedstawicieli PSPI w Świętym Biegu z Alaski do Arizony

12 X 1992 „Kolumb, ty draniu” – obchody 500 rocznicy dotarcia Krzysztofa Kolumba do Ameryki

1994 – Środkowoeuropejski „Bieg Przyjaźni Narodów”
1992 – 1994 Biuletyn Informacyjny PSPI pod redakcją Marka Nowocienia. Był powielany na kserokopiarce i docierał do szerokiego grona odbiorców. Informował o najważniejszych wydarzeniach w Stowarzyszeniu i w Polsce, ale przede wszystkim o samych Indianach.

1995 – uczestnictwo przedstawicieli PSPI w Świętym Biegu w Japonii

1996 – współorganizacja i uczestnictwo przedstawicieli PSPI w Biegu Wolności dla Leonarda Peltiera ze Zdzieszowic do Genewy

………………………………………………………………………………………………….

              …………………………………………………………………………….

                             ……………………………………………………

                                             ……………………………..

                                                           …….

 

Informacje dotyczące Certyfikatu Jakości PSPI

Główne założenia CERTYFIKATU JAKOŚCI POLSKIEGO STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ INDIAN

1. Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian, zwane dalej PSPI,

ma prawo przyznawania  Certyfikatu Jakości Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian zwanego dalej CJ PSPI.

2. CJ PSPI będzie przyznawany tzw. wioskom indiańskim i innym przedsięwzięciom długoterminowym dotyczącym promowania kultur tubylczych Amerykanów.

3. CJ PSPI może zostać przyznany wyłącznie tym wioskom indiańskim i innym działaniom długoterminowym,  które wypełniają główne cele statutowe PSPI.

4. Celem przyznawania CJ PSPI przez PSPI jest popieranie i tworzenie pozytywnego klimatu dla przedsięwzięć, które promują autentyczne wartości tubylczych kultur Ameryki w Polsce.

5. Elementami podlegającymi ocenie przy nadawaniu CJ PSPI są:

a) sposób i treść reklamy przedsięwzięcia, w tym strona internetowa,

b) ogólny wygląd zgromadzonej ekspozycji i prezentowanych eksponatów,

c) informacje przekazywane odwiedzającym,

d) działania aktywizujące odwiedzający

Dotychczas Certyfikat Jakości otrzymały następujące przedsięwzięcia:

1. „Biegnący Wilk” w Ściborkach na Mazurach, osada ekologiczna prowadzona przez Dariusza Morsztyna

2. „Indiański Świat” w Koszalinie, wioska prowadzona przez Aleksandrę i  Konrada  Konarzewskich

3. „Muzeum Indiańskie”  w Spytkowie k. Giżycka, prowadzone przez Bogdana Zdanowicza

4. „Wojownicy Tęczy”, przedsięwzięcie w Warszawie prowadzone przez Jacka Piętkę

5. Krzysztof Jawor z Lubawki  – grupa artystyczna „Rise of the sun”