Historia PSPI 2017

Prelekcje w Muzeum PW i w kinach, wystawa w Krakowie, benefis w Bydgoszczy, patronat honorowy książeczki dla dzieci, indianiści w teście o Kościuszce, biuletyny PSPI…Indianiści w Muzeum Powstania Warszawskiego

W kwietniu 2017 roku Indianistów z PSPI zaproszono do Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach prowadzonego tam cyklu „Ekran z dziadkiem”. Oprócz obejrzenia filmu sprzed lat, młodzież spotyka się tam również z ciekawymi osobami. Po projekcji filmu „I ty zostaniesz Indianinem” dorośli i dzieci dowiedziały się bardzo dużo o Polskim Ruchu i o Polskim Stowarzyszeniu Przyjaciół Indian. Opowiedzieliśmy nieco historii tubylczych Amerykanów, oraz o własnych indiańskich ścieżkach.

Ekran z dziadkiem4   Ekran z dziadkiem

(Fotografie dzięki uprzejmości organizatorów.)

http://www.1944.pl/artykul/ekran-z-dziadkiem.-i-ty-zostaniesz-indianinem,4646.html

………………………………………………………………

Nowy numer Biuletynu Informacyjnego PSPI.

W numerze między innymi historia polskiego wsparcia w sprawie Standing Rock, spis najnowszych książek poświęconych Indianom, Patronat Honorowy PSPI i inne działania indianistów. Numer zawiera liczne fotografie, a redakcja liczy także na artykuły czytelników do kolejnego numeru.

………………………………………………………………………….

Benefis Adama Piekarskiego – 5 lat spotkań w Bydgoszczy

W czwartek 9 września 2017 w Bydgoszczy odbyło się uroczyste spotkania z okazji piątej rocznicy spotkań indiańskich organizowanych przez Adama Piekarskiego w klubie „Modraczek”. Ponad stu gości wysłuchało kolejnych opowieści, obejrzało występ zespołu „Huu-Ska-Luta oraz mogło zakupić pamiątki od Indian z Ameryki Południowej.

………………………………………………………………………..

INDIAŃSKA WYSTAWA W KRAKOWIE NA U. J.

Wystawa „Droga ku nieznanemu… Śladami historycznej wyprawy Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki” trwa od 22 września do końca 2017 r. Eksponaty wystawiono w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Collegium Maius, a na otwarciu byli przedstawiciele Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie.Wystawa w Krakowie

Organizatorem wystawy jest Adam Piekarski (Prezes PSPI), który rok temu udostępniał ją także w Bydgoszczy. Obecnie wystawa została wzbogacona o nowe elementy, a szczegóły dostępne są na stronie http://walker.org.pl/start/events

………………………………………………………………………………….

Indianiści w telewizyjnym teście o Kościuszce

W połowie września 2017 do naszego Stowarzyszenia zgłosili się pracownicy Telewizji Polskiej z prośbą o poszukanie osób, które mogłyby przedstawiać Indian podczas Wielkiego Testu Wiedzy o Kościuszce. Ten przywódca powstania z czasów zaborów walczył wcześniej o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz spotkał się wodzem Małym Żółwiem.

Fotka z TV  21895296_10209904478513068_603541365_o  IMG_2931

Dzięki szybkiemu przekazaniu kontaktów do grupy rekonstrukcyjnej „Monongahela 1755”, która prezentuje Indian leśnych z XVIII wieku, już w środę 20 września na ekranach milionów telewidzów można było zobaczyć naszych znajomych w kolorowych strojach i z indiańskimi malunkami na twarzach. Była to świetna okazja, by zaprezentować w naszym kraju na tak wielką skalę Indian leśnych, o których zwykle zapomina kultura masowa.

Zdjęcia: Sławka T. i Krzysztof M.

…………………………………………………

Książka z patronatem naszego Stowarzyszenia

We wrześniu 2017 roku pojawiła się w księgarniach pierwsza od wielu lat książeczka dla dzieci polskiego autora, poświęcona Indianom.

DSC08509

Pozycja „Paweł i Indianie” Agaty Hryniewicz z pięknymi ilustracjami Kamili Stankiewicz, przez wiele miesięcy była konsultowana z działaczami Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian. Efektem jest książeczka dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, napisana zrozumiałym dla nich językiem, dużą czcionką i z niezbędnymi uproszczeniami. Zawiera ona oprócz wartkiej fabuły i wychowawczych treści sporą dawkę informacji na temat Indian prerii. Można jedynie żałować, że nie dotyczy mniej znanych narodów indiańskich i pokazuje to, co już w kulturze masowej jest znane z wielu książek i westernów. Mimo wszystko, jest to nowość na polskim rynku i miejmy nadzieję, że będzie inspiracją dla kolejnych twórców piszących dla młodego pokolenia.

Fot. J.P.

………………………………………………………..

Odszedł wybitny indiański działacz – Dennis Banks

W 29 dniu października  2017 roku  odszedł od nas wybitny indiański działacz społeczny – Dennis Banks.

Adam 665g

Dla wielu Polaków początek listopada jest szczególny, bowiem odwiedzamy wtedy groby bliskich. Chcemy w zadumie wspomnieć tych, którzy odeszli od nas na zawsze. Być może właśnie w tym czasie wracamy pamięcią do osób, które kiedyś przecięły naszą ścieżkę życia, a być może nawet stanęły na niej na dłużej. Dla przyjaciół Indian dzień ten ważny jest również z innych względów. Wspominamy bowiem osoby o dużej charyzmie, takie jak Babcia Stefania Antoniewicz czy Dziadek Sat Okh Stanisław Supłatowicz, ale wracamy również pamięcią do Znajomych i Przyjaciół z naszej indianistycznej ścieżki, którym zawdzięczamy czasami tak wiele. Przypominamy sobie także o tych, którzy żyli daleko w Kraju Indian i tam od nas odeszli.

Tym bardziej więc ogarnia nas smutek i poczucie ogromnej straty, gdy dotyczy to takich ludzi jak Dennis Banks. Jego niedawna śmierć spowodowała, że ten zasłużony dla sprawy Indian przywódca i wojownik Ojibwa nie będzie mógł poprowadzić kolejnego indiańskiego marszu do Waszyngtonu. Miałem okazję poznać Dennisa Banksa osobiście podczas Najdłuższego Marszu w 2008 r., ale na wspomnienia przyjdzie jeszcze czas.  Teraz możemy jedynie prosić o to, by jego następcy dorównali mu w zaangażowaniu, jakie wykazywał ten wybitny rdzenny Amerykanin, działacz społeczno-polityczny, dawny lider Ruchu Indian Amerykańskich (AIM), organizator Świętych Biegów i Najdłuższych Marszy, nauczyciel, aktor i twórca.  – Adam Piekarski (prezes PSPI)

………………………………………………………..

Zimowy Biuletyn Informacyjny PSPI 2017_4

…………………………………………………………………

Życzenia od PSPI

 

Komentarze są wyłączone.