HISTORIA PSPI 2016

Indiańskie bajki, zajęcia w świetlicy, w Domu Kultury i na festynie, walne zebranie PSPI, wystawa w Bydgoszczy, poparcie obrońców indiańskich terenów Standing Rock…

Opowiadanie bajki Navaho w Domu Kultury na Starym Mieście w Warszawie

W styczniu 2016 roku zaproszono PSPI do udziału w VI edycji projektu “Bajki Międzykulturowe” prowadzonego przez Staromiejski Dom Kultury w Warszawie. Na spotkaniu z indianistkami z PSPI zaproszeni pierwszoklasiści wysłuchali bajki Navaho o sześciu światach, poznali niektórych wodzów oraz zwyczaje i piosenki indiańskie. Rezultatem spotkania były też rysunki dzieci dotyczące wysłuchanej bajki oraz umieszczenie jej w książce, która została wydana przez organizatorów projektu “Bajki Międzykulturowe”.

IMG_2960  DSCN4446

(Fotografie dzięki uprzejmości organizatorów)

………………………………………………………………………..

Zajęcia w świetlicy „Chaberek” w Warszawie

W czerwcu i lipcu 2016 roku zaproszono PSPI do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych z dziećmi świetlicy środowiskowej „Chaberek” w Warszawie. Dzieci miały warsztaty rękodzieła indiańskiego, poznały niektóre elementy historii i współczesności Indian, uczestniczyły w zabawie terenowej oraz tańczyły i śpiewały piosenki indiańskie.

Na zdjęciach – robienie łapaczy snu i tradycyjny taniec z ziemniakiem.

13633287_1327331987296947_2013466244_o  13579902_1327332110630268_419094950_o

 

 

…………………………………………………………………….

Festyn z okazji Dnia Dziecka na Ochocie – czerwiec 2016.

Na zaproszenie wydziału d.s. profilaktyki dzielnicy Ochota w Warszawie indianiści uczestniczyli w imprezie plenerowej z okazji Dnia dziecka. Oprócz pokazowego tipi, opowieści o życiu Indian, spotkania z pisarzem i ulotek PSPI, atrakcją były warsztaty rękodzieła indiańskiego dla najmłodszych i dla dorosłych.

P1150532

…………………………………………………………………………….

Walne Zgromadzenie członków PSPI 25 lipca 2016 roku w Uniejowie.Obrady PSPI 2016

Obrady PSPI 2016

Porządek obrad  Zgromadzenia: * Otwarcie obrad, wybór Przewodniczącego zebrania i Komisji Skrutacyjnej; * Sprawozdanie władz z działalności * Udzielenie absolutorium ustępującym władzom * Wybór nowych władz Stowarzyszenia * wolne wnioski

 ………………………………………………..

Wystawa  Droga ku nieznanemu… Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki  Bydgoszcz 23 IX – 23 XI 2016

DSC06899                DSC06896

Organizator wystawy to między innymi indianista, prezes PSPI – Adam Piekarski. Wystawa miała miejsce w Bydgoszczy w Spichrzach nad Brdą – ul. Grodzka 7-11.

Wyprawa Meriwethera Lewisa i Williama Clarka była pierwszą udaną próbą dotarcia badaczy do Pacyfiku, przez nieznane wówczas białym kolonistom tereny indiańskie.

Żródło: http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,222,0,0,Droga-ku-nieznanemu-Sladami-wyprawy-Lewisa-i-Clarka-na-Zachod-Ameryki

……………………………………………

Poparcie PSPI dla protestów Indian w Stanach Zjednoczonych

W sierpniu 2016 roku Zarząd PSPI wystosował pismo popierające Indian kilku stanów amerykańskich, którzy protestują przeciwko budowie rurociągu w pobliżu ich terenów traktatowych. Oto treść pisma przetłumaczona na język polski i skan listu wysłanego w języku angielskim:

Standing Rock Sioux Tribe                                    Polska, Sierpień 2016

Przewodniczący Dave Archambault

     W imieniu członków Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian wyrażamy nasze poparcie dla działań plemienia Standing Rock  Sioux, które sprzeciwia się budowie rurociągu w Północnej Dakocie.

     Wierzymy, że rurociąg może zagrażać naturalnemu środowisku i mocno oddziaływać na plemienną społeczność oraz żyjące tam wszystkie stworzenia. Sprawa ta powinna wzbudzać niepokój całego świata oraz wszystkich ludzi nazywających siebie „zielonymi”, którzy powinni łączyć się w tych zmaganiach.

    Polski naród doskonale rozumie związek z Matką Ziemią: w naszym kraju żyją jeszcze dzikie zwierzęta, takie jak wilki, niedźwiedzie czy żubry oraz rosną piękne lasy. Mamy obowiązek chronić je oraz troszczyć się o nie i to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń.

   Co więcej, dla nas – członków Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian sprawy Tubylczych Amerykanów mają szczególne znaczenie.

   Celem działania naszego Stowarzyszenia jest nie tylko promocja tubylczych kultur, ale również silne wsparcie Waszych spraw. Będziemy robić co w naszej mocy, by uświadamiać Polaków o całej sprawie oraz organizować w Polsce różne formy kampanii informacyjnej.

Pozostajecie w naszych myślach i modlitwach. Ochrona świętych miejsc jest ważna dla wszystkich narodów, bowiem wszyscy jesteśmy dziećmi Uŋči Makĥá (Matki Ziemi).

Z poważaniem – Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian.

skan-pspi

standing-rock

Żródło fot: http://www.npr.org/sections/codeswitch/2016/11/22/502068751/the-standing-rock-resistance-is-unprecedented-it-s-also-centuries-old

………………………………………………………

List otwarty przewodniczącego PSPI do członków Stowarzyszenia

Nowy prezes PSPI wysłał list do wszystkich członków naszego Stowarzyszenia.

list-otwarty-przewodniczacego-pspi

………………………………………………………………………………

Bydgoskie warsztaty łapaczy snu

Jak co miesiąc w Bydgoszczy prezes PSPI Adam Piekarski zorganizował w Klubie Modraczek spotkanie na temat Indian. W czwartek 1 XII 2016 o godzinie 18. przy ulicy Ogrody 15 w Bydgoszczy odbyły się warsztaty robienia łapaczy snu oraz pogadanka na temat ich pochodzenia, znaczenia, magii itp. Jak zwykle był też konkurs z nagrodami.

p1070902 p1070997

Zdjęcia dzięki uprzejmości A. Piekarskiego, źródło: walker.org.pl

…………………………………………………………………….

Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego 2017 roku!

dsc_03791

 

 

 

 

Komentarze są wyłączone.