Historia PSPI rok 2014

Petycja w sprawie wizerunku Indian i Innuitów,  na imprezie  „Street Party”, patronat nad konkursem wiedzy o Indianach Stanów Zjednoczonych w Piasecznie, prelekcje na 12 X, otrzymanie daru – książek o Kanadzie… maj 2014 Petycja przeciwko wykorzystaniu wizerunku Inuitów w kampanii piwnej.

Kampanię rozpoczęła indianistka, antropolożka dr Ewa Nowicka. Fragmenty: „Zwracamy się (…) z prośbą o ocenę i wycofanie z emisji telewizyjnej reklamy produktu Kampanii Piwowarskiej, (..) której głównym elementem jest spot reklamowy (…) Bohaterem spotu jest lud rdzenny – Inuici, dawniej zwani Eskimosami.(..) Jesteśmy zbulwersowani sposobem wykorzystywania w spocie obrazu białych podróżników-kolonizatorów, upowszechniających konsumpcję alkoholu wśród ludów rdzennych. Pojawienie się w wiosce Inuitów, czy jakiegokolwiek innego ludu rdzennego Północy, białego podróżnika (…) promującego picie alkoholu, w tym kontekście nawiązuje do jednego z najbardziej wstydliwych epizodów rozwoju zachodniej cywilizacji. Scena końcowa spotu, w której Inuit dziękuje białemu za upowszechnienie konsumpcji piwa w swojej osadzie, ma w sobie przerażającą wymowę. Przedstawiony w niej Inuit dziękuję bowiem za choroby, degenerację i śmierć, jaką przyniósł ze sobą alkohol.”

…………………………………………………………………………………….

31 VIII 2014 Wielokulturowe Street Party w Warszawie było tym razem z udziałem liczniejszej grupy indianistów.

Warsztaty tkania koralikami podczas Street Party 2014 w Warszawie

Warsztaty tkania koralikami podczas Street Party 2014 w Warszawie

………………………………………………………………………………..

21 XI 2014 roku Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian objął patronat honorowy nad Międzyszkolnym Konkursem Wiedzy o Stanach Zjednoczonych organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Piasecznie pod Warszawą w roku szkolnym 2014/2015, którego tematem wiodącym są tubylczy Amerykanie. Wstępny etap konkursu zaczyna się w 2014 roku, a finał wiosną 2015.

………………………………………………………………………………………………………….

12 października 2014 roku w miasteczku westernowym Wild West w Runowie pod Warszawą odbyło się spotkanie poświęcone konsekwencjom dopłynięcia Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Wydarzenie było podsumowaniem cyklu 6 spotkań, które od maja do października 2014 przybliżały turystom miasteczka historię, kulturę i problemy Indian Ameryki Północnej. W ramach „indiańskich niedzieli” były wykłady, pokazy, warsztaty lub konkursy na temat przewidziany w danym miesiącu, na przykład wojen indiańskich, plemion, stereotypów w literaturze i filmie, rękodzieła itp. Spotkania były prowadzone min. przez członków PSPI.

…………………………………………………………………………………………….

W listopadzie 2014 PSPI otrzymało w darze kilkanaście książek dotyczących Kanady, w tym Innuitów oraz Indian kanadyjskich. Większość z nich jest w języku angielskim lub francuskim, a niektóre mają dodatkowo teksty w języku inuktitut, którym posługują się Eskimosi. Książki dotyczą historii i gospodarki Kanady oraz ówczesnej sytuacji rdzennych mieszkańców Północy. Są też legendy indiańskie po angielsku, pamiętniki z XVIII wieku po francusku i kilka egzemplarzy powieści „Anno, pojedziesz na Północ” autorstwa Haliny Ogrodzińskiej, której rodzina przekazała te wszystkie książki dla PSPI. Fundusze uzyskane od indianistów w zamian za książki zasiliły konto bankowe PSPI. Jednocześnie pragniemy tą drogą w imieniu Zarządu podziękować Darczyńcom za przekazane materiały.

 

Komentarze są wyłączone.